Asbjørn Kvalbein

65

Menigheter - velge og vrake?

Publisert: 23. apr 2009

Det popper opp nye fellesskap og forsamlinger rundt om. Enkelte shopper i tilbud og lurer på hva som passer for dem. Bør en søke til et kult og moderne ungdomstilbud, eller kan det tenkes at de tradisjonelle menighetene er gode nok?

Slike spørsmål er aktuelle for mange. Jeg fikk et brev fra en kar her om dagen. Han skriver: «Det sies at man skal som kristen vokse i fellesskapet. Jeg har i det siste funnet ut at Gud har en større del i meg enn det jeg har villet innrømme tidligere. Det som er mitt dilemma er at jeg ikke tilhører noe fellesskap. Spørsmålet mitt er hva skal jeg velge? Jeg vil lære mer om Gud og Jesus, jeg ønsker å ta del i det som Bibelen lærer oss. Hvilken menighet skal jeg velge?»

Jeg vil prøve å gi et svar ut fra mitt ståsted, andre kan utfylle. Jeg skriver med en personlig vri:

Du er absolutt på rett spor når du søker Gud og det kristne fellesskapet. Det vil hjelpe deg til å bli bekreftet i troen, lære mer og få hjelp og støtte av kristne venner.

Hva er en menighet eller en kirke? Vi kan kle av alt det ytre som gjelder bygninger og ordninger, og svare: Kirken er Guds folk, altså personer. En menighet, som egentlig betyr det samme som kirke, er et stort eller lite fellesskap av personer som lever av Guds ord og nådemidlene. Ordet forsamling er et godt norsk ord for samme sak. Det peker på at troende forsamles, kommer sammen, og så holder de sammen. De samles ikke om mennesker, men om Ordet og nådemidlene, og da vil det gjerne oppstå vennskap i en dobbel dimensjon: Vennskap med Herren og vennskap med hverandre.

Var jeg deg, ville jeg ta utgangspunkt i stedet der du bor. Hvilke menigheter fins? Ikke legg opp til å reise milevis, du vil ha glede av at fellesskapet er lokalt. Tenk langsiktig, at du kan finne deg til rette gjennom år, og prøv å være trofast.

Dernest bør du tenke på at å vokse i troen er å vokse i kjennskap til Guds ord. Søk derfor til et fellesskap der de har respekt for Ordet og bruker det rikelig.

Så kan du tenke på at menigheten har en sunn ledelse. Den bør ikke være for sterkt knyttet til en enkelt person, slik at arbeidet står og faller med denne ene. Bibelen sier at lederen eller pastoren skal være «uklanderlig, én kvinnes mann, edruelig, sindig, verdig, gjestfri, dyktig til å lære andre». Jeg tror det er sunt at en menighet er i balanse så en har flere ledere og en demokratisk ledelse.

De første kristne holdt seg trofast til apostlenes lære, og de samlet seg om nattverden, om bønnene og om lovprisningen av Herren. Det siste skjer særlig gjennom sang og musikk. En god menighet er også opptatt av kjærlighetsarbeid og praktisk hjelp for dem som har det vanskelig, såkalt diakoni. Dessuten må arbeidet for verdensmisjon ha et fokus.

Den kjente forkynneren Edin Løvås forteller at da han en gang i sin ungdom ville gå på et kristent møte, valgte han den menigheten som hadde den største annonsen i avisen. Der trivdes han. Slik ble det til at han havnet i Det norske misjonsforbund, enda han som barn hadde vært med i en annen sammenheng.

Jeg håper ikke valget ditt vil foregå like tilfeldig, og jeg tror ikke Løvås vil si det er et godt råd.

Den kristne kirke har røtter som spenner over 2000 år. Den har gjort sine erfaringer i gode og onde tider. De enkelte fellesskap og menigheter vokser frem og dør, men kirken som Guds legeme her på jorden er ikke avhengig av strukturer. Alt gammelt er ikke fullkomment, alt nytt er ikke feilfritt.

Hvis vi ber om Guds ledelse, tror jeg han vil svare på den bønnen og lede oss inn i et godt kristent fellesskap.

For øvrig har jeg tatt opp spørsmålet litt bredere i en artikkel: Hvorfor være med i menighet?

Kommentar #1

Jens-Petter Jørgensen

6 innlegg  18 kommentarer

Blir tatt vel imot

Publisert over 12 år siden

Det er interessant å lese mye av det du har på hjertet.

Om folk finner og blir værende i en menighet tror jeg kanskje har mest å gjøre med om det finnes familier eller enkeltpersoner som har imot de nye og inviterer dem til å være deres venner.

Så enkelt og så vanskelig er det. Det er i alle fall min erfaring.

Kommentar #2

Yngvar Nilsen

1 innlegg  5 kommentarer

RE: Menigheter - velge og vrake?

Publisert over 12 år siden

 

23.04.09 kl. 21:50 skrev Asbjørn Kvalbein:

Du er absolutt på rett spor når du søker Gud og det kristne fellesskapet. Det vil hjelpe deg til å bli bekreftet i troen, lære mer og få hjelp og støtte av kristne venner.

Så enkelt kan det sies. Takk skal du ha.  

Jeg tenkte på en historie fra en kristen palestinsk flyktning. Husker ikke i farten kilden til denne historien. Han kom til Danmark og ble med i et kristent fellesskap. Arbeidsgiveren kunne ikke forstå hvorfor han til stadighet ba om å få fri på søndager. Hva var poenget med det? Da svarte han med et bilde. Tar du glødende kull fra hverandre vil de etterhvert slukne. Men når du legger kull tett sammen, vil de blusse opp. Glødende kull må legges sammen, bare slik kan det bli varme.    

Mest leste siste måned

Lesetips

Les flere

Siste innlegg

Les flere