Ove M. Bjørnsvik

9

Den åpne kirke?

Publisert: 28. nov 2009

Jeg skulle ønske at kirkene var åpne så ofte som overhode mulig! 

Men vi må huske at dette har et mer "praktisk plan"....

Det må nemlig være "noen" som låser opp, tenner lys, ordner varme, slår av alarmer, tenner alterlys, kanskje setter friske blomster på alteret, gjør klar lysgloben, koker kaffe, måker snø, soper kirketrappa, gjør det koselig i kirken osv... med andre ord FRIVILLIGE.

....Eller folk i den lokale stab som er villige til å jobbe utover vanlig forventet arbeidstid osv... ja jeg vet det blir kjedelig praktisk dette....  

Men slik er det.

Skulle ønske folk kom til kirken og ikke bare kom med synsing om alt som bør skje eller gjøres i kirken. ...men rett og slett sier "Her er jeg, bruk meg, jeg vil være med".

Ikke bare krever, men gir...av seg selv!

Men da må man også tåle å være kirkens ansikt "utad".... Og DET kan jo selvfølgelig koste! 

Men jeg tror, dvs. jeg VET at de aller fleste som gir av seg selv i sitt lokale menighetsfelleskap, vil få masse igjen! De føler seg alltid inkluderte og velkomne!  -Men de som bare sier "burde, burde" og bare kritisere kirken og ikke selv vil gjøre noe for å gjøre kirken til det man vil at kirken skal være, må regne med å føle seg utenfor.

Kanskje kirken på ditt hjemsted mangler din nådegave eller talent for å bli en "hel" kirke og et inkluderende fellesskap? Hva med å finne det ut?

Bli med i debatten!

Du kan svare på innlegget ved å skrive et selvstendig debattinnlegg. Vårt Lands debattredaksjon vurderer alle innsendte tekster opp mot Verdidebatts retningslinjer.
Vennlig hilsen Berit Aalborg, politisk redaktør Vårt Land

Skriv innlegg
Kommentar #1

Per Traasdahl

67 innlegg  1534 kommentarer

Åpne kirker

Publisert over 11 år siden

Jeg mener å ha lest om kirker som står åpne døgnet rundt uten at noen har vært tilstede for å passe på at kirken blir rundstjelt slik det ville blitt her til lands.

Den optimale menighet burde ha åpent døgnet rundt. Skal en betjene mennesker slik jesus ba oss betjene så nytter det ikke å ha åpent bare noen timer i uka..

Kommentar #2

Rune Tveit

40 innlegg  4109 kommentarer

RE: Den åpne kirke?

Publisert over 11 år siden

For ca 20 år siden møtte jeg en jente, hun var 17-18 år. Hun bodde i Holland. Hun visste ikke noe om Jesus. Hun opplevde at hun måtte bli frelst. Hver gang hun gikk forbi en kirke banket hun på døren, men den var som regel låst. Av og til møtte hun en prest, og da la hun sitt hjertes lengsel fram for ham. Prestene bare så rart på henne og ristet på hodet. 

En dag gikk hun  forbi et vanlig hus. Hun hørte sang innenfra og gikk inn. Hun ramlet rett inn i en pinseforsamling.

De forstod hva hun søkte og hun fikk gitt sitt liv Gud. 

28.11.09 kl. 23:05 skrev Ove Magnar Bjørnsvik:

Jeg skulle ønske at kirkene var åpne så ofte som overhode mulig! 

Men vi må huske at dette har et mer "praktisk plan"....

Det må nemlig være "noen" som låser opp, tenner lys, ordner varme, slår av alarmer, tenner alterlys, kanskje setter friske blomster på alteret, gjør klar lysgloben, koker kaffe, måker snø, soper kirketrappa, gjør det koselig i kirken osv... med andre ord FRIVILLIGE.

....Eller folk i den lokale stab som er villige til å jobbe utover vanlig forventet arbeidstid osv... ja jeg vet det blir kjedelig praktisk dette....  

Men slik er det.

Skulle ønske folk kom til kirken og ikke bare kom med synsing om alt som bør skje eller gjøres i kirken. ...men rett og slett sier "Her er jeg, bruk meg, jeg vil være med".

Ikke bare krever, men gir...av seg selv!

Men da må man også tåle å være kirkens ansikt "utad".... Og DET kan jo selvfølgelig koste! 

Men jeg tror, dvs. jeg VET at de aller fleste som gir av seg selv i sitt lokale menighetsfelleskap, vil få masse igjen! De føler seg alltid inkluderte og velkomne!  -Men de som bare sier "burde, burde" og bare kritisere kirken og ikke selv vil gjøre noe for å gjøre kirken til det man vil at kirken skal være, må regne med å føle seg utenfor.

Kanskje kirken på ditt hjemsted mangler din nådegave eller talent for å bli en "hel" kirke og et inkluderende fellesskap? Hva med å finne det ut?

Kommentar #3

Rolf-Erik Pedersen

17 innlegg  1884 kommentarer

RE: Åpne kirker

Publisert over 11 år siden
29.11.09 kl. 00:00 skrev Per Traasdahl:

Jeg mener å ha lest om kirker som står åpne døgnet rundt uten at noen har vært tilstede for å passe på at kirken blir rundstjelt slik det ville blitt her til lands.

Den optimale menighet burde ha åpent døgnet rundt. Skal en betjene mennesker slik jesus ba oss betjene så nytter det ikke å ha åpent bare noen timer i uka..

Det er ikke uvanlig på sydligere breddegrader at kirkene er åpne døgnet rundt.  Folk går ut og inn, tenner et lys for noen, ber en bønn eller rett og slett bevilger seg en halvtime med stillhet.  Men i de norske kirkene så er Gud tilgjengelig kun i åpningstiden som stort sett begrenser seg til en times tid hver søndag.

Kommentar #4

Mette Solveig Müller

57 innlegg  4939 kommentarer

RE: Den åpne kirke?

Publisert over 11 år siden
28.11.09 kl. 23:05 skrev Ove Magnar Bjørnsvik:

Jeg skulle ønske at kirkene var åpne så ofte som overhode mulig! 

Men vi må huske at dette har et mer "praktisk plan"....

Det må nemlig være "noen" som låser opp, tenner lys, ordner varme, slår av alarmer, tenner alterlys, kanskje setter friske blomster på alteret, gjør klar lysgloben, koker kaffe, måker snø, soper kirketrappa, gjør det koselig i kirken osv... med andre ord FRIVILLIGE.

....Eller folk i den lokale stab som er villige til å jobbe utover vanlig forventet arbeidstid osv... ja jeg vet det blir kjedelig praktisk dette....  

Men slik er det.

Skulle ønske folk kom til kirken og ikke bare kom med synsing om alt som bør skje eller gjøres i kirken. ...men rett og slett sier "Her er jeg, bruk meg, jeg vil være med".

Ikke bare krever, men gir...av seg selv!

Men da må man også tåle å være kirkens ansikt "utad".... Og DET kan jo selvfølgelig koste! 

Men jeg tror, dvs. jeg VET at de aller fleste som gir av seg selv i sitt lokale menighetsfelleskap, vil få masse igjen! De føler seg alltid inkluderte og velkomne!  -Men de som bare sier "burde, burde" og bare kritisere kirken og ikke selv vil gjøre noe for å gjøre kirken til det man vil at kirken skal være, må regne med å føle seg utenfor.

Kanskje kirken på ditt hjemsted mangler din nådegave eller talent for å bli en "hel" kirke og et inkluderende fellesskap? Hva med å finne det ut?

 Jeg ser jo at denne tråden er etablert ut fra en reaksjon på mitt siste innlegg i denne tråden: http://www.verdidebatt.no/debatt/cat12/subcat13/thread25230/

Jeg tillot meg i nevnte tråd å holde de to forhold adskilt; - nemlig "våre kirker" og menigheten DNK. - Det er forståelig at det provoserer når det så tydelig kommer frem at jeg ikke er medlem av DNK. (skjønt jeg har jo vært det og med dobbeltmedlemsskap) Og jeg beklager. Det var ikke min hensikt å provosere.

I den tråden viser jeg til all den hast vi har i vårt samfunn, og at kirker kunne vært rolige oaser for kontemplasjon. - ALLE har vi behovet for å finne roen i vårt indre i en stressende hverdag.  - Da er det fristende å se til steder i utlandet, der kirken har en slik naturlig plass? Hvordan har de fått det til? Hva har blitt så spesielt i vår kultur?

Jeg innser at medlemmene i DNK sikkert hadde trengt assistanse for å holde kirkene åpne. Det hadde kanskje  vært lettere om det ble erkjent at vi mennesker var "søsken på jorda", med den samme Far? - Da kunne de norske "kirkerom" blitt vårt "felleseie" igjen? -

Jeg vil ikke tilbake dit, at jeg må forsake min overbevisning for å tilhøre et menighetsfellesskap. Det "koster" også noe å stå for de verdier en har funnet i andre religioner! - I tillegg hører en slik praksis med å fraskrive seg sin overbevisning til i land jeg ikke ønsker å sammenligne oss med.

Jeg har mitt forhold til Gud, og det synes jeg ikke at andre har noe med. Men kirkerommet har jeg sans for likevel. - Kanskje er det flere som har det slik?

mvh  Mette

Kommentar #5

Turid Holta

0 innlegg  1341 kommentarer

Den åpne kirke

Publisert over 11 år siden

Det skulle så klart vært et sted som de som selv søker JesusGud kunne gått for å møte Han og ta i mot frelse. Noen har stort behov for å snakke med noen kristne når de vil bli frelst og det bør da finnes et åpent sted. Det trenger jo ikke være kirken. Men det må være såpass opplyst utad at folk fatter at dit kan de gå.Mange menigheter tar jo og ferie stengt om sommeren. Det er fint at ikke Jesus tar ferie selv om menigheten rundt om kring gjør det.

Sommeren er det ekstra mye folk ute og tilreisende, men det er stengt på lokalene om noen finner ut at just i dag vil de bli frelst og vil helst ha en kristen å snakke med.

Iddeen om noe åpent er selfølgelig bra. Om ikke kirken. Men mange ufrelste ser just etter noe de asosierrer med Gud Jesus.- Så det er dumt at kirkene er så sløve. Jesus er jo ikke det så. Kirken blir som et fengsel for Jesus og han får ikke nødvendig utfoldelse.

Heldigvis har man internett i dag. Og vet om flere som har funnet Jesus gjennom nettet. Som andre finner partner osv.

Lesetips

Les flere

Siste innlegg

Les flere