Hvis man ser på seg selv som Guds gave til sine omgivelser, er det en fare for at omgivelsene får lide for det.
Forestill deg at dette skjedde på din arbeidsplass: Din mannlige sjef i 50-årene henvender seg til ung kvinne under en fellesmiddag og ber henne, mens alle hører på, utføre oralsex på ham.
Flere av dem som hører på – også fra konkurrerende firmaer i samme bransje – tar kontakt med sjefen og ber ham innstendig om å beklage.
Først da gjør han det. Men han sier at det var humoristisk ment.
Det som skiller det som skjedde i Norges Skøyteforbund fra det som skjer på mange andre arbeidsplasser, er at det skjedde i det offentlige rom. Derfor kan ikke landslagstrener Peter Mueller løpe fra det han har sagt. Ofte blir det ord mot ord i slike situasjoner, og det kan være vanskelig å bli trodd for dem som blir trakassert.
Peter Mueller fikk mandag sparken. Det var på tide. Amerikaneren har på kort tid klart å splitte den lille norske skøytefamilien. Han har kalt en kvinnelig utøver for «feit», og en annen «en skam for skøytesporten». Hans har gjennom flere år diskriminert de løperne som har vært kritiske til hans posisjon som enehersker og guru. Det er ingen overdrivelse å si at Muellers ego er så lubbent at det blir plass for veldig få andre rundt ham.
I biografien «På tynn is» forteller Peter Mueller at han så på trenerjobben i Norge som et kall fra Gud. Det forteller mye om selvbildet til en amerikaner som ellers ikke framstår som veldig religiøs. Vokabularet hans er mest preget av trashtalk av typen man finner blant anonyme nettskribenter – og disse har da også stort sett tatt Mueller i forsvar.
Jenta som sa fra sextrakasseringen blir nå av den anonyme mobben stemplet som sutrete, pinglete og uten evne til å takle tøffe tilbakemeldinger. Norges Skøyteforbunds kvinnelige president får merkelappen rødstrømpe, mer opptatt av å være politisk korrekt enn av å få gull i OL.
Sånn kan man snu saken på hodet. Offeret blir gjort til overgriper og overgriperen til offer. I den danske filmen «Festen» så vi hvor lett en overgriper og hans unnskyldere klarer å stemple den som sier fra som hysterisk, oppmerksomhetskåt og ute etter å ødelegge stemningen.
En undersøkelse gjort ved Norges idrettshøgskole viser at 51 prosent av alle kvinnelige eliteutøvere i alderen 15 til 39 år i Norge rapporterer at de har vært utsatt for seksuell trakassering.
Tallet er skremmende. Mindre enn halvparten av kvinnene i idretten unngår altså å bli trakassert.
Men før vi fastslår at idretten er versting på dette området, er det kanskje verdt å nevne at det tilsvarende tallet for norske kvinner i samme alder som IKKE deltok i idrett, var 59 prosent.
6 av 10 norske kvinner opplever altså at de blir sextrakassert. Det skjer i kristne miljø, i politikken, på universitetene, overalt.
«Hvis de hadde tort å be om hjelp tidligere, ville mange vonde år vært spart», sier forsker Jorunn Sundgot Borgen.
Sagt med andre ord: Maren Haugli var tøff som valgte å si fra.
Håvard Bøkko beklager seg nå over at han mister Peter Mueller som trener. Bøkko er den eneste medaljekandidaten i norsk skøytesport – fire år etter at Mueller lovte å «tapetsere pallen» under OL i Torino. Resultatene både i Torino og etterpå forteller imidlertid at Mueller faller gjennom også vurdert etter sportslige kriterier.
Bøkko må være voksen nok til å bryte med Mueller, slik Vebjørn Rodal måtte bryte med sin trener på Oppdal, da det ble kjent at treneren hadde utsatt flere kvinnelige friidrettsjenter for seksuelle tilnærmelser.
Slik oppførsel lar seg ikke forsvare med at det er humoristisk ment. Når en mannlig leder bruker vulgærhumor overfor kvinner, er det ikke for å få dem til å le, men for å få dem til å føle seg forlegne.
Den som burde følt seg mest forlegen nå, er Peter Mueller. At han ikke gjør det, forteller i grunnen det meste.





