Du er her: Forum / Kultur / Idrett / Ti på topp
commant_add Kommentér innlegget «Ti på topp»

 
Journalist i Vårt Land
Antall innlegg: 64
Medlem siden: 15.04.09
Bosted: OSLO
Innlegg
skrevet den 08.11.2009 kl. 17:41

Ti på topp

For første gang i historien ble cupfinalen avgjort i straffekonkurranse. Etter 2 timer og 45 minutter var vinneren klar. Aalesund ble norgesmestre for første gang.

Bare fem minutter ut i andre omgang fikk Aalesunds Fredrik Carlsen sitt andre gule kort og ble utvist. 10 mot 11 mann altså, og de 11 var i tillegg både forhåndsfavoritter og ledet allerede 1-0.

Men fotball er ikke matematikk. Fire minutter etter utvisningen var hyperraske Glenn Roberts frampå og utlignet for Aalesund. 

Først da Aalesund ble redusert til ti mann, klarte de oransje å kjempe storebror Molde ut av stilen. AAFK spilte med en mann mindre i hele 70 minutter, men likevel var det Aalesund som orket mest i ekstraomgangene.

Fyrtårnet Tor Hogne Aarøy stanget inn Aalesunds andre mål, mens begge Moldes mål ble laget av Mame Biram Diouf, etter innlegg fra Makhtar Thioune. Begge målene førte Molde opp i ledelsen.

Senegalskap. Og begge ganger forberedte jeg meg på å skrive om senegalskap på Ullevaal. For i nesten to timer så det unektelig ut som den største forskjellen på fotballen i Molde og Aalesund var fra Senegal.

Det er ikke bare scoringene som gjør at senegaleserne har gjort Molde til et lag med apell også for folk som ikke snakker i-språket. Spillerne fra Senegal har også endret tonen i laget, godt hjulpet av trener Kjell Jonevret. Molde var for få år siden Norges mest stygtspillende lag, preget av kjeftbruk, sutring og uglade ansikter.

Ikke slik i år. Tvert i mot: Molde spiller gladfotball – og profilene hos de blåhvite framstår som bevisste og takknemlige for den privilegerte posisjon de har.

Da Mame Biram Diouf scorets Moldes andre mål fem minutter ut i andre ekstraomgang omgang, var det lett å se hvorfor han allerede har fått kontrakt med Manchester United. Diouf – med over 90 minutters løping i beina og en våt gressmatte som satsplanke – spratt minst en meter til værs for å møte ballen på Thiounes corner.

Ikke rart at klubbeier Kjell Inge Røkke slo til med noe som lignet på senegalesisk sexy subar gledesdans på VIP-tribunen.

15 års forvandling. For 15 år siden vant Moldes kaptein Daniel Berg Hestad sitt første cupgull med Molde. På samme tid var spilte Aalesund i 2. divisjon, i serie med Florø, Volda og Melhus. De oransje trakk bare 500 tilskuere på kampene, og selv om utgiftene var små, var klubben nær konkurs.

Forvandlingen er enorm. Aafk er i år den eneste klubben som selger ut alle billettene til hjemmekampene hver eneste helg. Klubben har gjort noe så sjeldsynt som å gå med overskudd de fleste av årene i Tippeligaen. I år lå det an til å bli et lite underskudd, men det var før cupfinalen.

Triumfen i går var en fjær i hatten for klubbens daglige leder gjennom 15 år, Henrik Hoff – den lengstsittende direktør i norsk toppfotball. Hoff ansatte før årets sesong Kjetil Rekdal som trener, mannen har vunnet cupen som spiller med Molde og som trener med Vålerenga. Rekdal viste igjen hvilken vinnervilje han har. Tar jeg ikke mye feil, lurer Rekdal selv fælt på hvorfor han ikke ble nevnt i diskusjonen om ny landslagstrener verken i Norge eller Sverige.


commant_add Kommentér innlegget «Ti på topp»
Vis poster 1-1 av 1 Del på: facebook twitter digg stumbleupon delicious