Registrer deg Logg inn
Bjørn Olav Hammerstad
Innlegg: 20
Kommentarer: 38

Halloween von Helvete

- 718 visninger Innlegg

I hendene på en grådig handelsstand, har Halloween blitt mørkere enn sin egen skygge. 

Halloween har vokst i Norge. Aldri før har leketøysprodusenter og butikker tjent mer på salg av blodige og dødskule effekter til små barn. Mange reagerer på at barn skal kle seg ut som djevelen og oppmuntres til å gjøre fantestreker hvis de ikke får godteri. Den norske versjonen av Halloween er mørkere og blodigere enn det som er normalt i USA, og den demonstrerer en kultur i fritt fall.

I den norske Halloween-feiringen virker det som om handelsstanden har mer glede av å feire helvete enn himmelen. Det er ikke barna som roper etter mer blod, mer død og flere skjeletter – heller ikke foreldrene, men voksne menn og kvinner med gulltann og dollartegn i øynene.   

Er det handelsstanden som skal bestemme hvordan Halloween skal feires i Norge? Er det ok med så mye død og djevelskap rettet mot små barn?

Og hva gjør kirken oppi alt dette? 

Anders Trondstad
Innlegg: 22
Kommentarer: 313

......

Kommentar #1

"Amen to that!"

Einar Engemoen
Innlegg:
Kommentarer: 1

Det finnes kirker som gjør noe!

Kommentar #2

Sjekk hallovenn.no

Bjørn Olav Hammerstad
Innlegg: 20
Kommentarer: 38

RE: Det finnes kirker som gjør noe!

Kommentar #3
28.10.09 kl. 11:14 skrev Einar Engemoen:

Sjekk hallovenn.no

Helt enig. De blir nevnt i den utvidede kommentaren min som ligger på www.fom.no. De gjør en strålende jobb. Det fins også grupper i USA som har gjort Halloween til noe veldig positivt. 

Sølvi Sveen
Innlegg: 30
Kommentarer: 2718

Barna gleder seg :)

Kommentar #4

Jeg har tre barn som gleder seg til Halloween. Skikken med julebukk som jeg kledde meg ut som da jeg var liten ser ut til å ha mer eller mindre dødd ut. Slik jeg ser det er ikke Halloween noe videre annerledes enn julebukk.

For barna handler det om å kle seg ut og kunne gå rundt og få masse godteri som de ser frem til å kose seg med i etterkant :) Mine barn har fått kjøpe seg hver sin maske, vel og merke for sine egne lommepenger. Utover det må de finne klær i klesskapet eller i "utkledningssekken" som vi har i boden, hvor gamle eller rare klær havner for å brukes til nettopp utkledning.

Man trenger ikke svi av en masse penger til handelsstanden fordi om det er Halloween. Selvfølgelig vil det alltid være noen foreldre som gir barna sine alt de "maser" om. Men disse foreldrene vil sannsynligvis fylle handelsstandens lommebok enda mer til jul, bursdager, o.l. Heldigvis tror jeg at folk flest er smarte nok til å se at de ikke "må" kjøpe alt til barna sine fordi om det er Halloween. Jeg kjenner faktisk ingen som kjøper fulle kostymer med alt utstyr til alle ungene sine hver Halloween. De fleste bruker ting om igjen året etter, kjøper kanskje en ny ting, osv, ikke noe "overforbruk" som gjør at handelsstanden kan gni seg enormt i hendene.

Jeg tror heller det er mange voksne (spesielt unge voksne) som svir av en del på kostymer og utstyr på Halloween. Det har blitt mer og mer vanlig at voksne har Halloweenfester eller går ut på byen utkledd på Halloween. Slik jeg ser det er det positivt at voksne også har en anledning og får lyst til å kle seg ut. For meg er Halloween lek og moro. Det tror jeg det er for de aller fleste. Det er ikke mange som bryr seg videre om hva som ligger bak eller hvorfor Halloween egentlig feires. For meg har det ingen betydning utover at man kan ha det gøy og kle seg ut :) Personlig har jeg aldri sett eller hørt om noen her i nærheten som har gjort noe ufint/rampestreker i forbindelse med Halloween. Jeg har bare opplevd glade fornøyde mennesker som koser seg og har det fint sammen :)

Halloween har sannsynligvis kommet for å bli. Å fokusere på det negative istedet for det som faktisk er positivt, ser jeg ingen vits i. Jeg ser "problemet" med handelsstanden. Men det samme gjelder for julepynt, julegaver, nissekostymer, pentøy til jul, barna "må" ha nye sko til jul fordi penskoa fra i fjor ikke lenger passer, påskepynt, duker, gardiner, osv, osv. Jeg tror folk flest føler det verre å få besøk i jula og ikke ha juleduker, gardiner, pynt, osv (for ikke å snakke om juletre)  på plass enn de føler det på Halloween dersom de har et "hjemme-mekka" kostyme på en Halloweenfest.

L Gull berg
Innlegg: 48
Kommentarer: 3355

Hollow stuff

Kommentar #5

Vi har bodd i USA med 3 mindreårige barn, og var helt ukjent med fenomenet fra Norge den gang. Det er en vogn som handelsstanden har kastet seg på, og det er kanskje litt naivt å håpe at det vil forsvinne på samme måte som karnevalsimporten fra Brasil de forsøkte seg på på 80-tallet-

Vi valgte å gi barna alternative masker og klær, og de gikk "trick or treating" på samme måte som alle andre barn. Jeg er ikke overbevist om at Halloween er så farlig for barn selv med de stygge maskene som vi gjerne vil ha det til, men det kan være greitt å vite at f.eks. menighetene i Bergen har gått sammen om en felles "Hallo Venn" feiring i år. Det er i det minste et godt alternativ for foreldre som ikke har noen sans for den tradisjonelle - og lite vakre - Allehelgensfeiringen.

Håvard Skarre
Innlegg: 25
Kommentarer: 238

Hei Hammerstad

Kommentar #6

Mye kan sies om Halloween ja. Det kapitalistiske kjøret med salg av alt mulig rart i plastikk som går i stykker før feiringen har begynt er trist.

Men halloween-feiringen kan jo være en god mulighet til å orientere ungene litt. Det er ikke noe poeng i å skåne unger for døden og det onde. Halloween er en variant av den kristne allehelgensfeiringen som har pågått i århundrer. Det er en dag i året hvor fokuset rettes mot de døde og døden. Vi må være flinkere til å ta disse tingene på alvor så blir de kanskje ikke så skremmende og farlige som de ofte får en tendens til å være. Det eneste vi vet om livet er faktisk at vi skal død en dag.

Unger tar ikke skade av å leke heks, eller annet innimellom. Dette stimulerer fantasien og hjelper mennesket å utfolde seg. Jeg er dog tilhenger av god oppførsel uansett om man får godteri, eller ikke!

Jens Daniel Vinvand
Innlegg:
Kommentarer: 1

HalloVenn?

Kommentar #7

Joda, vi kan jo alltids skylde på handelsstanden, men det viser vel heller hvor lettlurte vi er? Og hvis man skal prøve å finne en syndebukk her, så tror jeg neppe handelsstanden får et snev av dårlig samvittighet.

Men er det bare meg som reagerer på dette nye (og selvdøpte "helnorske") påfunnet HalloVenn? På nettsiden står det: "Kle deg ut som prinsesse, sjørøver, eller et dyr. Forbudt med hekser og ondskapsfulle skapninger."

Ok, de vil altså ha et godt gammeldags utkledningsselskap, men altså uten hekser og ondskapsfulle skapninger. Men sjørøvere er selvfølgelig greit. Jeg går ut fra at de kanskje ikke vet hva sjørøvere er, men jeg kan gi noen stikkord: Plyndring, dreping, voldtekt, brenning, stjeling, drikking, banning og hor. Flotte folk med andre ord.

For å være ærlig ville jeg nok heller møtt på ei heks med vorte på nesa, feiekost og tryllestav, enn en hardbarka pirat med blodig huggert og ladet muskedunder, men det er sikkert bare meg.

For min egen del digger jeg pirater, og har vært facinert av dem siden jeg var liten, men hvis man skal begynne å sensurere bort hva man kan kle seg ut som, kan man ikke være så hyklerske. Hele romantiseringen av pirater som har skjedd i vår moderne tid, er egentlig helt sinnsyk! Det vi tenker på i dag som pirater var havets skrekk! Og piratvirsomheten i vår moderne verden er ihvertfall ikke noe snillere. Kanskje ikke så mange av dem har lapp over øye og trebein, men det er absolutt ingen kultur å romantisere. Så kan man sikkert skylde på handelsstanden for dette også, men det er ikke til å legge skjul på at pirater er facinerende. Men det er hekser og monstere også.

Rolf-Egil Pedersen
Innlegg: 15
Kommentarer: 1331

Halloween

Kommentar #8

Da jeg var barn (sa Rolf Egil, 150 år) så gikk vi julebukk.  Dette skjedde fortrinnsvis i romjula.  Halloween var noe de færreste av oss hadde hørt om.  Og for bare 10-15 år siden så var Halloween noe vi kun så på amerikansk film.  Deretter åpnet forretningsstanden øynene for dette og så at her var det penger å tjene!   Og lettlurte nordmenn beit på og vips! så er skikken innført i Norge.  (I likhet med Valentins day; her var det også penger å hente!).  Jada, mange barn (og voksne) har det festlig denne dagen og urovekkende mange barn tror det er fritt fram for å være frekk og ikke ta hensyn.

Jeg synes denne skikken - som har sin opprinnelse i gamle hedenske høstfester -  generelt ikke hører hjemme i Norge og håper den forsvinner like fort som den kom hit.

Hilsen

Rolf Egil (Grinebiter og gledesdreper)

Andreas Dingstad
Innlegg: 42
Kommentarer: 57

Halloween – en kristen fest?

Kommentar #9

Opprinnelsen til Halloween er faktisk veldig kristen og ganske amerikansk. Halloween feires den 31. oktober på grunn av en pave, og festens elementer er resultatet av katolsk fromhetsliv i middelalderen. Les mer her!


D Jacobsen
Innlegg: 2
Kommentarer: 179

min humor

Kommentar #10

HalloVenn er min humor!

Bjørn Olav Hammerstad
Innlegg: 20
Kommentarer: 38

RE: Barna gleder seg :)

Kommentar #11
28.10.09 kl. 11:43 skrev Sølvi Sveen:

Jeg har tre barn som gleder seg til Halloween. Skikken med julebukk som jeg kledde meg ut som da jeg var liten ser ut til å ha mer eller mindre dødd ut. Slik jeg ser det er ikke Halloween noe videre annerledes enn julebukk.

For barna handler det om å kle seg ut og kunne gå rundt og få masse godteri som de ser frem til å kose seg med i etterkant :) Mine barn har fått kjøpe seg hver sin maske, vel og merke for sine egne lommepenger. Utover det må de finne klær i klesskapet eller i "utkledningssekken" som vi har i boden, hvor gamle eller rare klær havner for å brukes til nettopp utkledning.

Man trenger ikke svi av en masse penger til handelsstanden fordi om det er Halloween. Selvfølgelig vil det alltid være noen foreldre som gir barna sine alt de "maser" om. Men disse foreldrene vil sannsynligvis fylle handelsstandens lommebok enda mer til jul, bursdager, o.l. Heldigvis tror jeg at folk flest er smarte nok til å se at de ikke "må" kjøpe alt til barna sine fordi om det er Halloween. Jeg kjenner faktisk ingen som kjøper fulle kostymer med alt utstyr til alle ungene sine hver Halloween. De fleste bruker ting om igjen året etter, kjøper kanskje en ny ting, osv, ikke noe "overforbruk" som gjør at handelsstanden kan gni seg enormt i hendene.

Jeg tror heller det er mange voksne (spesielt unge voksne) som svir av en del på kostymer og utstyr på Halloween. Det har blitt mer og mer vanlig at voksne har Halloweenfester eller går ut på byen utkledd på Halloween. Slik jeg ser det er det positivt at voksne også har en anledning og får lyst til å kle seg ut. For meg er Halloween lek og moro. Det tror jeg det er for de aller fleste. Det er ikke mange som bryr seg videre om hva som ligger bak eller hvorfor Halloween egentlig feires. For meg har det ingen betydning utover at man kan ha det gøy og kle seg ut :) Personlig har jeg aldri sett eller hørt om noen her i nærheten som har gjort noe ufint/rampestreker i forbindelse med Halloween. Jeg har bare opplevd glade fornøyde mennesker som koser seg og har det fint sammen :)

Halloween har sannsynligvis kommet for å bli. Å fokusere på det negative istedet for det som faktisk er positivt, ser jeg ingen vits i. Jeg ser "problemet" med handelsstanden. Men det samme gjelder for julepynt, julegaver, nissekostymer, pentøy til jul, barna "må" ha nye sko til jul fordi penskoa fra i fjor ikke lenger passer, påskepynt, duker, gardiner, osv, osv. Jeg tror folk flest føler det verre å få besøk i jula og ikke ha juleduker, gardiner, pynt, osv (for ikke å snakke om juletre)  på plass enn de føler det på Halloween dersom de har et "hjemme-mekka" kostyme på en Halloweenfest.

Jeg syntes vel handelsstanden og kirken har vært flinkere til samarbeide om høytider som jul og påske, enn forholdet mellom Allehelgen og Halloween. Nissedrakten er jo opprinnelig en munkedrakt fra St Nicolas. 

Bjørn Olav Hammerstad
Innlegg: 20
Kommentarer: 38

RE: Hei Hammerstad

Kommentar #12
28.10.09 kl. 15:41 skrev Håvard Skarre:

Mye kan sies om Halloween ja. Det kapitalistiske kjøret med salg av alt mulig rart i plastikk som går i stykker før feiringen har begynt er trist.

Men halloween-feiringen kan jo være en god mulighet til å orientere ungene litt. Det er ikke noe poeng i å skåne unger for døden og det onde. Halloween er en variant av den kristne allehelgensfeiringen som har pågått i århundrer. Det er en dag i året hvor fokuset rettes mot de døde og døden. Vi må være flinkere til å ta disse tingene på alvor så blir de kanskje ikke så skremmende og farlige som de ofte får en tendens til å være. Det eneste vi vet om livet er faktisk at vi skal død en dag.

Unger tar ikke skade av å leke heks, eller annet innimellom. Dette stimulerer fantasien og hjelper mennesket å utfolde seg. Jeg er dog tilhenger av god oppførsel uansett om man får godteri, eller ikke!

Viktig at barn får møte og reflektere over døden, helt enig. Men å kle seg ut som djevelen eller et blod-dryppene skjelett er å dra det for langt. Det er det jeg opplever handelsstanden gjør nå. 

Bjørn Olav Hammerstad
Innlegg: 20
Kommentarer: 38

RE: Halloween – en kristen fest?

Kommentar #13
28.10.09 kl. 20:10 skrev Andreas Dingstad:

Opprinnelsen til Halloween er faktisk veldig kristen og ganske amerikansk. Halloween feires den 31. oktober på grunn av en pave, og festens elementer er resultatet av katolsk fromhetsliv i middelalderen. Les mer her!

Veldig interessant. Anbefalt lesning!

Rune Stormark
Innlegg: 1
Kommentarer: 1

Halloween-masker og morratryner

Kommentar #14

I morgen skal mine barn gå Halloween sammen med unger i nabolaget og venner fra andre steder. I hagen steller vi til fest med boller og brus, og så er det full rulle med å få naboene opp av go`stolen. De fleste tar det med et smil - et lite hyggelig avbrekk i høstmørket. Leste på vl.no at noen arrangerte HalloVenn for å tilby noe trygt og kjekt for barna i stedet for disse skumle tingene... og slik at de slipper å gå ute og bli våte. Jeg synes det er flott med slike arrangementer, men er samtidig glad for at mine barn liker seg ute i all slags vær. Dessuten er de slett ikke redde for skjelettmasker (selv om de er jenter...). De fryder seg når det er litt "skummelt" og spennende. Trygghet opplever de stort sett ellers. Vi har kjøpt hekse-drakt til dem, og tenker at det ikke er noe verre enn en og annen Sabeltann-effekt. Sjørøvere er jo, som vi vet, ikke mors beste barn. Selv husker jeg den sitrende spenningen det var å gå julebukk før i tiden, en tradisjon som desverre er i ferd med å forsvinne.

Det ligger tydeligvis en del missforståelser i dette at kirken skal være en motkultur. Kirken skal kjempe for det gode og mot det vonde. Å nekte barna å ha det gøy sammen med folk i nabolaget ligger vel utenfor de perspektivene vi her snakker om. Det handler vel litt om å ikke skyte småspurv med kanon. Hvilke signaler gir vi til barna våre når det må mobiliseres mot noe så uskyldig som en Halloween-feiring?

Argumentene mot kommersialiseringen av høytider er relevant, men her er jo jul og påske allerede på banen fra før, så det er ingenting nytt ved det. Vi oversvømmes ikke av festdager her i landet, og derfor ønsker vi Halloween velkommen som en dag hvor vi kan prate med barna våre om livet og døden, og samtidig ha et påskudd for å skape noe sosialt sammen med barn og voksne i nabolaget. At det er så fryktelig skummelt og ubehagelig med alle maskene og malingen i ansiktet synes for meg ganske spesielt. Det er jo ikke noe særlig verre enn mitt eget speilbilde mandag morgen. 

Christian Willoch
Innlegg:
Kommentarer: 15

Endel kristnes holdning til Halloween

Kommentar #15

Syns det står skrevet mye bra her, som går imot Hammerstads første innlegg.

Selv syns jeg Halloween er helt OK. Ja, jeg innser at kommersialiseringen har tatt overhånd, på samme måte som farsdag, morsdag, jul, etc. Det klarer jeg å forholde meg til, som alt annet som er kommersialisert. Ja, jeg innser at det er mye djevler og hekser. Og det er spennende. På samme måte som cowboy og indianere var spennende for meg da jeg var liten gutt. Eller pirater, som det ble nevnt i en kommentar.

Det jeg syns er trist er når endel kristne holder ungene sine vekk fra denne type 'barneselskap', fordi det fremmer en eller annen påstått ukristelig holdning. Selv opplever vi dette ikveld (det er Halloween!). En av de innbudte meldte frafall, og forklaringen var av denne art.

Ikke bare syns jeg man holder barnet unødvendig unna et hyggelig selskap, men implisitt føler jeg selv at vi blir dømt for å arrangere noe våre venner syns er ukristelig. Og det er leit.

Så Hammerstad og frender: senk skuldrene litt! Det går bra. Og det er 'forferdelig' hyggelig!

Tania Randby Garthus
Innlegg: 30
Kommentarer: 444

"Terrorkvelden"

Kommentar #16

Første året vi opplevde dette ble minstemann vettskremt av demonmaskene som stod utenfor døra vår.

Neste året lot vi som vi ikke var hjemme og lot være å åpne.

Året etter det var vi ikke hjemme og kom hjem til nedgriset inngangsdør - noen hadde kastet egg.

Så prøvde vi å sette  en godteriskål utenfor døra med lapp der det stod "3 til hver". Dårlig ide, de første barna som kom forsynte seg med rubbel og bit!

De to-tre siste årene har vi åpnet for alle som har ringt på og delt ut godteri. Til de sist ankomne har vi måttet si at godteriet tok slutt før de dukket opp... Vi har stilt krav til dem som krever godteri. Ingen får noe før de har bidradt med noe - feks. en sang, og alle må ta av seg masken.

Vår eldste datter har gått halloween under de samme forutsetningene. (Lær deg en sang og dropp maske!)

I år skrudde vi av utelampen og lys i gangen for å signalisere at vi ikke ønsket besøk. Halve familien har influensa og hvem orker å åpne døra 30 ganger da?

Men, norske barn har ikke lært å respektere dem som ikke ønsker besøk. (Bra vi har en dårlig ringeklokke som ikke kan høres fra kjellerstua:-)

Tenk om vi kunne gjort som i USA, de som ønsker besøk har gresskar i hagen eller lysende utelampe. Så kan de som ikke ønsker besøk av tiggende, truende barn i skumle kostymer få være i fred.

"Terrorkvelden" 31 oktober er kommet for å bli, men for alle oss som ikke liker den hadde det vært fint med et fredeligere alternativ...

Kjell Haugen
Innlegg: 3
Kommentarer: 566

Se tilbake to se fremover..

Kommentar #17

I mange århundrer har man i religøse sammenhenger minnet sine avdøde kjære og samtidlig gledet seg over livet på jorden trøstet hverandre i håpet om en dag å kunne blit tellt med i den store hvite flokk som det stå søtt står om i åpenbaringen.

Selv om all helgens dag har blitt mer kjent som dagen etter all helgens aften; eller Halloween på keltisk-amerikansk; synes jeg det er flott.  Mange kirker bruker søndagen på å minnes alle de som har gått bort siste året denne søndagen.  I min kirke hadde vi en høymesse med minnestund og nattverd hvor vi tente ett lys for hver av de som de som hadde gått bort siste året.  Etter på hadde vi kirkekaffe hvor man fikk snakke om sine felles gleder og sorger over en kopp kaffe. Dette er jo en del av sorgarbeidet i menigheten.   At også noen sang noen strofer til kaffen etterpå var bare hyggelig.   Jeg synes slike tradisjoner også er viktig å ta vare på hvor man som menighet ønsker å si farvell til de som har forlatt denne verden og hjelpe de som forsatt har minnene igjen av de som har gått bort.

Det at de nylig døde og levende  samles kvelden før all helgens dag for å ta farvell med hverandre er et nydelig bilde på fortid å fremtid.  Det at de avdøde gjennom "Halloween" fremstilles som noen som som har noe uoppgjort er trist, men det er det som selger best.   Jeg synes at det er viktig at kirken tar opp ballen å enten lager allhelgensaften  til noe postitivt som hallovenn.no eller at menigheten dagen etterpå lager en god minnegudstjeneste hvor man i fellesskap kan minnes sine kjære.

Sølvi Sveen
Innlegg: 30
Kommentarer: 2718

RE:

Kommentar #18
01.11.09 kl. 14:32 skrev Tania Randby Garthus:

Men, norske barn har ikke lært å respektere dem som ikke ønsker besøk. (Bra vi har en dårlig ringeklokke som ikke kan høres fra kjellerstua:-)

 Det er leit at dere har opplevd slike negative ting i forbindelse med Halloween. Men jeg tror ikke norske barn generelt ikke respekterer dem som ikke ønsker besøk. (oi, her ble det mange ikke).

Det er synd at noen barn ødelegger for alle andre med å gjøre slike ting. Her har vi aldri opplevd noe slikt, og det har blitt respektert at vi ikke har vært hjemme, når vi ikke har hørt dørklokken, osv. Ingen pek, og ingen sure barn. Her går ungene bare videre når ingen åpner.

Jeg tror norske barn generelt er flinke til å vise respekt. Men unntak vil det alltid være. Jeg husker jo fra jeg var liten og langt fler enn i dag gikk julebukk. Ikke alle julebukker var like høflige heller, selv om de fleste oppførte seg fint. Det var også ofte at små barn ble skremt av julebukkene slik noen blir skremt av utkledde mennesker på Halloween i dag.

Tania Randby Garthus
Innlegg: 30
Kommentarer: 444

RE: RE:

Kommentar #19
02.11.09 kl. 17:45 skrev Sølvi Sveen:
01.11.09 kl. 14:32 skrev Tania Randby Garthus:

Men, norske barn har ikke lært å respektere dem som ikke ønsker besøk. (Bra vi har en dårlig ringeklokke som ikke kan høres fra kjellerstua:-)

 Det er leit at dere har opplevd slike negative ting i forbindelse med Halloween. Men jeg tror ikke norske barn generelt ikke respekterer dem som ikke ønsker besøk. (oi, her ble det mange ikke).

Det er synd at noen barn ødelegger for alle andre med å gjøre slike ting. Her har vi aldri opplevd noe slikt, og det har blitt respektert at vi ikke har vært hjemme, når vi ikke har hørt dørklokken, osv. Ingen pek, og ingen sure barn. Her går ungene bare videre når ingen åpner.

Jeg tror norske barn generelt er flinke til å vise respekt. Men unntak vil det alltid være. Jeg husker jo fra jeg var liten og langt fler enn i dag gikk julebukk. Ikke alle julebukker var like høflige heller, selv om de fleste oppførte seg fint. Det var også ofte at små barn ble skremt av julebukkene slik noen blir skremt av utkledde mennesker på Halloween i dag.

 Hei Sølvi!

Ja vi kom nok litt uheldig ut her. Men uansett synes jeg denne USA-tradisjonen er meningsløs. Man kan gjerne kalle det uskyldig morro, men fokuset på tigging, truing og uhygge er uansett ikke noe jeg ønsker å oppmuntre barna mine til.

Det er mange som er enige med meg i dette men vi oppfattes jo raskt som gledesdrepende moralister av dem som trykker halloweenfeiringen til sitt bryst..:-)

Del dette innlegget: