Den forsiktige internasjonale reaksjonen på Assad-regimets massakre av egen befolkning er i ferd med å bli mer enn pinlig.
Akkurat nå skyter det syriske regimet med granater og raketter mot byen Homs, der de uten tvil også rammer sivile. Det er tredje dagen i offensiven mot denne byen. I løpet av året som er gått, er minst 5.000 drept.
Noen demonstranter, hovedsakelig eksilsyrere, har angrepet syriske ambassader rundt i verden. Men ellers har ingen gått ut i gatene for å protestere. Også de politiske reaksjonene er forholdsvis forsiktige. Det står i en pinlig kontrast til reaksjonene da Israel gikk inn i Gaza eller den militære intervensjonen i Libya.
En forklaring er selvsagt at de syriske myndighetene har sørget for at vi bare får grøtete mobilvideoer fra ubekreftede kilder, i stedet for fjernsynsbilder og rapporter fra reportere på stedet. Men selv regimet innrømmer nå at det skytes med tunge våpen i Homs, og ingen kan vel tro på påstanden om at det er terrorister og kriminelle gjenger som står bak. Det er ingen tvil om at Assad-regimet har forspilt sin legitimitet ved å møte protester med vold.
Men hva skal vi så gjøre? Å gå til militær aksjon i Syria har uoverskuelige konsekvenser, også i nabolandene. Syria er et stort og folkerikt land som ikke lar seg kontrollere med operasjoner fra luften, og det er lite som tyder på at den syriske hæren vil gi seg så lett. Det kan saktens vedtas internasjonale sanksjoner. De rammer sivilbefolkningen, men bryr regimet seg om det når de oppfatter at de kjemper på liv og død?
Russland sitter med nøkkelen. Russland vil beholde Syria som alliert. Det er i ferd med å bli en belastning internasjonalt å være Assadregimets støttespiller, selv om det enn så lenge synes å være populært på hjemmebane at Putin står opp mot Vesten. Å få Russland med på å presse fram Assads avgang er trolig den strategien som tross alt har best sjanse til å lykkes.
Det er i en slik sammenheng de manglende internasjonale reaksjonene får betydning. Så langt merker ikke russerne noe massivt press fra omverdenen fordi de støtter den syriske despoten.
Nettleder